Dlaczego ludzie chwalą się swoją ignorancją?

Spotkaliście się kiedyś z sytuacją, w której ktoś chwalił się tym, że czegoś nie wie? Że się nie interesuje, że nie czyta, że nie chce mu się poznawać nowych rzeczy, bo – wiadomo – „Kiedyś to były czasy, dzisiaj już nie ma czasów.”? Brzmi absurdalnie? Też tak myślałem. Dopóki nie zacząłem spotykać ludzi, którzy naprawdę się tak zachowują.


Takie chwalenie się swoją niewiedzą, może przybierać różne formy. Od najprostszego tłumaczenia się tym, że „nie interesuje mnie to”, do wydumanego twierdzenia, że „nie muszę tego wiedzieć, bo całą wiedzę jaka jest mi potrzebna do życia, od dawna mam w małym palcu”.

Można robić jeszcze inaczej, bo przecież ignorancja stała się w pewnych kręgach powodem do dumy. „Ja to telewizji nie oglądam, bo tam wszyscy kłamią.” albo „Nie korzystam z internetu, bo to wylęgarnia idiotów i nie ma tam żadnej sprawdzonej informacji.”. A kiedy taki delikwent już zacznie się czymś w końcu interesować, to tylko po to, żeby znaleźć w jakimś źródle potwierdzenie swoich tez i poglądów. Bo przecież każdy, kto uważa inaczej – kłamie. I nie warto tracić czasu na poznawanie czegoś nowego, czy po prostu innego.

Ale ignorancja i niewiedza są bardzo zgubne. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy musimy posiadać dużo więcej umiejętności, niż nasi przodkowie. I nie chodzi tu tylko o takie rzeczy jak majsterkowanie czy umiejętność naprawy różnych domowych sprzętów, która dla naszych dziadków była czymś oczywistym i naturalnym, a dzisiaj ogranicza się często do umiejętności zmiany żarówki. Najbardziej chodzi tutaj o bardzo specjalistyczne umiejętności i wiedzę, która pozwoli nam przetrwać i pracować w pełnym konkurencji świecie.

Tak, uważam, że człowiek powinien interesować się światem i uczyć się przez całe życie. Nigdy tej nauki nie porzucając. Poznawanie nowych rzeczy nie tylko rozwija nasze umiejętności, które od razu możemy wypróbować w praktyce, ale daje też dużą podbudowę pod wszystkie te rzeczy, które będziemy robić w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Według badań, przeciętny 60 letni Amerykanin, zdążył wykonywać podczas swojego życia ok 12 różnych zawodów*. 12 różnych zawodów! A w kolejnych pokoleniach, ta liczba będzie tylko rosła. Co to dla nas oznacza? Mniej więcej tyle, że jeżeli ktoś uważa dzisiaj, że do życia i pracy będzie potrzebował kilku podstawowych umiejętności, to jest w głębokiej dupie.

Nie mamy wyboru. Jeżeli chcemy, żeby nasza wiedza za kilka lat cokolwiek znaczyła, musimy bez przerwy się uczyć i interesować otaczającym nas światem. Nie interesujesz się nowinkami technologicznymi? Za parę lat może się okazać, że będziesz nieprzystosowany do wykonywania swojego zawodu, bo tyle się w nim pozmienia. Nie interesujesz się polityką i finansami? Polityka prędzej czy później zainteresuje się tobą, kiedy będziesz musiał zapłacić pierwsze podatki i zobaczysz, że twoją pensję brutto i netto może dzielić całkiem pokaźna sumka. Nie interesujesz się tym co dzieje się na świecie? Za chwilę bez takiej wiedzy, nie będziesz w stanie się komunikować z innymi, bo dzisiaj świat to globalna wioska i trzeba wiedzieć, co może dla ciebie oznaczać pożar trawiący chaty sąsiedniego plemienia.

Ignorancja jest zła, a chwalenie się nią to głupota. To nic fajnego, że czegoś się z zasady nie ogląda, nie czyta, czy nie słucha. Nigdy nie wiemy, kiedy jakaś wiedza nam się w życiu przyda, szczególnie, że czasy w których ludzie wykonywali przez całe życie jeden zawód, pracując w jednym miejscu, już dawno minęły.

To, w jakim kierunku idzie świat, nie pozostawia żadnych złudzeń. Ignoranci, którzy uważają, że „coś im wystarczy”, będą tymi, którzy jako pierwsi odpadną w wyścigu po wartościową wiedzę i umiejętności. Wygranymi będą ci, którzy już dzisiaj wiedzą, że wiedzę warto czerpać z różnych źródeł, światem trzeba się interesować, a technologia i postęp to nie największe zło naszych czasów, ale narzędzie, które musimy umieć wykorzystywać.

Nie bądźcie ignorantami. Interesujcie się.


*To moja świeża wiedza z książki Radka Kotarskiego Włam się do mózgu. Już niedługo pojawi się o niej coś więcej.

Jestem ogromnie wdzięczny, że przeczytałeś mój tekst. Jeżeli chcesz wspierać moją pracę, zostaw komentarz albo lajka na Facebooku. Zachęcam Cię też do przeczytania innych moich tekstów, które znajdziesz poniżej. Do zobaczenia!

Close Menu