Jesteś piękna

Ostatnio dowiedziałem się, że kobiety zdecydowanie bardziej lubią słuchać o sobie, kiedy wypowiada się mężczyzna, a nie inna kobieta. Coś w tym musi być, bo chociaż kobiece przyjaźnie potrafią przetrwać wiele i być naprawdę silne, to jednak wciąż w świadomości kobiet istnieje lęk przed zawiścią ze strony innej przedstawicielki tej samej płci.


Z facetami jest inaczej. Mężczyzna potrafi zranić, nawet bardzo. Często nieświadomie wypowiedziane przez nas słowa, mogą zostać zrozumiane zupełnie inaczej. I zaboleć. To jest odwieczny problem, z którym obie strony nie potrafią sobie poradzić. Mężczyźni – bo nadal nie potrafią przewidzieć konsekwencji wypowiedzianych słów – i kobiety – bo ich reakcje często nie są adekwatne do sytuacji.

Wystarczy jednak spojrzeć z drugiej strony, żeby przekonać się, jak ważne jest zdanie mężczyzny.

„Jesteś piękna” – nieważne ile razy to zdanie powiedziałaby ci twoja przyjaciółka. Nigdy nie będzie znaczyć tyle, co to samo zdanie wypowiedziane przez mężczyznę. Kropka. Tak to już z nami jest, że szukamy docenienia u autorytetów. A mężczyzna nadal jest autorytetem w temacie oceny kobiecej urody. Robi to podświadomie i świadomie, budując kobiecą samoocenę i pewność siebie.

To my, mężczyźni, potrafimy najlepiej docenić piękno kobiety. Nieważne jak postrzegane. Czy przez urodę, czy przez inteligencję, czy przez cokolwiek innego. Nasze zdanie potrafi naprawdę wiele zmienić w kobiecej psychice. Dobrze, kiedy zmienia na lepsze.

Jeżeli ktoś jest dobrym obserwatorem, to bardzo łatwo może zauważyć, że kobieca złość, rozczarowanie, zgorzkniałość, mogą mieć związek z brakiem odpowiedniego docenienia i impulsu z zewnątrz.

I przyznaję się, to bardzo często wina mężczyzny. Który powie za dużo, za mało, albo  nie tak jak powinien. Który nie zwróci uwagi, zapomni, oleje i sprawi przykrość. Łatwo jest mówić: „Czerp radość z siebie, nie przejmuj się innymi.”. Tak się nie da, a na pewno nie całkiem. Bo człowiek jest jednostką społeczną, która potrzebuje innych ludzi i z opinii, ocen, i docenienia innych ludzi potrafi czerpać ogromną energię.

Dzisiaj chcę powiedzieć ci szczerze. Jesteś piękna. Mówi się, że każda kobieta jest piękna i ja się z tym zgadzam. Nie każda jednak to w sobie odkryła.

A kiedy tego nie odkryjesz w sobie, ciężko, żeby zobaczył to ktoś inny. Jasne, można wierzyć, że tak jest. Bez odkrywania. Bez zauważenia tego w rzeczywistości. Ale wtedy będzie to tylko puste gadanie.

Mężczyzna potrafi źle ocenić kobietę. Jasne. Czasem taka zła ocena będzie odbijała się echem przez całe życie. Beznadziejna samoocena będzie się tylko rozwijać, dalej pojawi się niechęć do facetów, wzajemny konflikt i koło się zamyka. Bo na koniec znów pojawia się zła ocena. Bo jak to możliwe, że ona taka złośliwa i niemiła?

My, mężczyźni, zwykliśmy obwiniać kobiety za ich nieodpowiednie zachowanie wobec nas. Niewielu jednak się zastanawia, skąd takie zachowanie się bierze, jaka jest jego geneza i jakie emocje się za nim kryją. Nie ma złych i brzydkich kobiet. Są zranione, które nie potrafią znaleźć w sobie dobra i piękna. Są niekochane, które zaczynają budować na tym swój styl życia. Zbuntowany i niechętny wobec innych.

Ostatnio był dzień kobiet. Pewnie dostałaś życzenia, kwiaty, prezenty. Ale kiedy ja tego dnia usłyszałem życzenia dla wszystkich pań, składane przez człowieka, który na co dzień nie potrafi się do nich z szacunkiem odezwać, zacząłem zastanawiać się jaki to ma sens. Jaki sens ma świętowanie przez jeden dzień, kiedy dużo bardziej wartościowa byłaby próba docenienia i zrozumienia potrzeb kobiet każdego dnia. Przecież każdy z nas może to robić, a mam wrażenie, że dla wielu pań byłoby to bardziej wartościowe niż kwiaty i prezenty.

My, mężczyźni, zamiast protestować z wami, powinniśmy zastanowić się co zrobić, żeby protesty były niepotrzebne. Co zrobić, żeby każda z was mogła czuć się dobrze?

Dlatego dzisiaj jeszcze raz chcę powiedzieć ci, że jesteś piękna. Nieważne, czy sama tak o sobie myślisz. Wiem, że w twoim życiu mogło wydarzyć się dużo złego i ma to wpływ na to, co dzieje się dzisiaj. I nieważne, jak dzisiaj oceniają cię inni. W końcu znajdzie się ktoś, kto zobaczy w tobie tylko to, co najlepsze. Dzisiaj zadbaj o to, żeby do tego czasu tych najlepszych rzeczy było jak najwięcej.

 

 


Jeżeli podobał ci się ten tekst, możesz docenić moją pracę i polubić fanpage na Facebooku. To dużo dla mnie znaczy.

Jestem ogromnie wdzięczny, że przeczytałeś mój tekst. Jeżeli chcesz wspierać moją pracę, zostaw komentarz albo lajka na Facebooku. Zachęcam Cię też do przeczytania innych moich tekstów, które znajdziesz poniżej. Do zobaczenia!

Close Menu